Naujovės Kauno paveldotvarkos programoje: išskirtinis dėmesys mediniam miesto paveldui

Siekiant išsaugoti medinę architektūrą ateitiems kartoms, Kauno miesto savivaldybė inicijavo Paveldotvarkos programos patobulinimus. Nuo kitų metų medinės architektūros tvarkybos darbams miestas galės skirti dalinį finansavimą iki 75 proc. Tokiam sprendimui antradienį vienbalsiai pritarė Kauno miesto taryba.

Dar daugiau galimybių

„Nuo pat paveldotvarkos programos pradžios mūsų siekis – atskleisti turtingą ir patrauklų miesto architektūros veidą. Kauno modernizmas – unikalus reiškinys, vertas pasaulinio UNESCO pripažinimo, o mediniai pastatai tampa „nykstančia rūšimi“.

Unikalūs kvartalai privalo išlikti ir puošti Kauną, todėl inicijuojame naujoves. Medinukų atgaivinimu suinteresuota bendruomenė bus konsultuojama, pastatų restauravimo darbus solidžiai finansuos miestas. Tikime, kad savininkų įsitraukimas ir miesto pagalba bus svarbiausia medinio paveldo išsaugojimo sąlyga“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Saulius Rimas.

Pasak S. Rimo, iki šiol tobulinant septintus metus skaičiuojančią programą jau atliktas ne vienas pokytis – supaprastinta dokumentų teikimo tvarka, išplėstas jos aprėpiamų miesto teritorijų žemėlapis ir atliekamų darbų spektras, o šįkart – padidintos lėšos medinių pastatų tvarkybai.

Taip pat nuo šiol į paramą mažesnės apimties fasadų tvarkymo darbams, kai nekeičiamas apdailos spalviškumas bei medžiagiškumas, bus galima pretenduoti ir neturint parengto techninio projekto, jei jis pagal Statybos įstatymą nėra privalomas.

Nykstantiems medinukams išsaugoti

Po Naujųjų metų miestas medinės architektūros tvarkybai galės skirti finansavimą iki 75 procentų visos darbų sumos. Kauniečius apie tinkamus ir daug specifinių žinių reikalaujančius medžio restauracijos metodus, architektūros elementų išsaugojimą konsultuos paveldosaugininkai.

Į miesto paramą galės pretenduoti mediniai pastatai, patenkantys į saugomas kultūros paveldo vietoves – Žaliakalnį, Senamiestį, Naujamiestį, buvusį Žemųjų Šančių karinį miestelį bei pavieniai ir kompleksiniai kultūros paveldo objektai visame mieste.

Tikimasi, kad pokyčiai paskatins kauniečius naujam gyvenimui prikelti medinius dvarelius ir vilas, miestiečių, kariškių ir geležinkeliečių namus, sodybinius namelius bei modernistinius kotedžus.

Skaičiuojama, kad Žaliakalnyje, Vilijampolėje, Šančiuose ir Panemunėje išlikę apie 2 tūkstančiai medinukų, kurių dauguma siekia carinius ar tarpukario laikus. Dauguma Europos miestų medinės statybos kvartalų neteko dar XIX a., o panašius kvartalus išsaugojo artimiausi kaimynai – Lenkija, Latvija, Estija bei Skandinavijos šalys.

Naujai atgimė virš 150 pastatų

Nuo 2015 metų Kauno miesto savivaldybės iniciatyva atnaujinti savo pastatus pasinaudojo daugiau kaip pusantro šimto pastatų savininkų. Miestas iš viso skyrė per 3 mln. eurų.

Iki 50 proc. finansavimas skirtas estetinės išvaizdos, spalvų restauravimui, autentiškų architektūrinių elementų atkūrimui ir išsaugojimui, dekoratyviniam pastatų apšvietimui bei objektų pritaikymui žmonėms su negalia.

Šiemet sutartis su miestu pasirašė net 37 kultūros paveldo ir kitų statinių savininkai. Darbai atlikti jau 15 jų, dar beveik dvi dešimtys pastatų suplanuotus tvarkybos darbus perkels į ateinančius metus.

Tarp atsinaujinusių pastatų miestiečiams plačiai matomas Perkūno namas, buvusio miesto dvarelio kompleksas Zamenhofo g., Rotušės aikštėje įsikūręs Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus, buvęs „Lietūkio“ administracijos pastatas, Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas, dar žinomas kaip buvusi Laikinoji M. K. Čiurlionio dailės galerija.

Daugiau informacijos apie Paveldotvarkos programą ir jos teikiamas galimybes pastatų šeimininkams galima rasti internete: paveldotvarka.kaunas.lt.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

 

M. Plepio ir Kauno m. savivaldybės nuotraukos

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content