Naujas meninis akcentas Kaune – skulptūra prie „Romuvos“ įamžins pirmąjį lietuvišką filmą

Jau greitai praeivius Laisvės alėjoje pasitiks nauja skulptūra, skirta pirmojo lietuviško vaidybinio filmo „Onytė ir Jonelis“ 90-mečiui paminėti. Po keturis mėnesius trukusio konkurso iš 11 pateiktų meninių idėjų daugiausia ekspertų bei pačių kauniečių simpatijų pelnė Kęstučio Balčiūno kūrinys „Pirmas filmas“.

Lietuviško kino „vaikystė“

Skulptūrinė kompozicija „Pirmas filmas“ vaizduos Kaune filmuoto ir 1931 m. pasirodžiusio pirmojo pilnametražio filmo kūrimo procesą. Pasak K. Balčiūno, kūrinyje bus pavaizduoti du išdykaujantys smalsūs berniūkščiai, siekiantys pažvelgti pro kino kameros objektyvą. Taip alegoriškai simbolizuojama lietuviško kino „vaikystė“. Žaisminga skulptūros nuotaika kartu atitiks ir įamžinto filmo žanrą – komediją.

„Sulaukėme daug puikių pasiūlymų, tad komisijai nebuvo lengva apsispręsti, kurio menininko darbas įamžins pirmąjį filmą „Onytė ir Jonelis“ ir jo 90 metų sukaktį. Tačiau manome, kad K. Balčiūno kūrinys puikiai atspindės tiek jo kūrimo procesą, tiek apskritai pirmuosius kino žingsnius Lietuvoje“, – dalinasi ekspertų darbo grupei vadovavęs Kauno miesto savivaldybės tarybos narys, architektas prof. Jonas Audėjaitis.

Nors pagal pirminį projektą kompozicija turėjo būti suprojektuota ant postamento, visgi šios idėjos nutarta atsisakyti tam, kad kiekvienas galėtų ją patogiau apžiūrėti iš visų pusių. Taip pat šiek tiek koreguojama ir jos įrengimo vieta, siekiant kuo mažesnių pokyčių istorinėje „Romuvos“ pasažo erdvėje.

Skultūrą „Pirmas filmas“ kino teatro „Romuva“ prieigose planuojama įrengti šį rudenį.

Vertino autoritetinga komisija

Nepriklausoma komisija naująjį Kauno akcentą rinko vertindama idėjas pagal nustatytus konkurso kriterijus: pasiūlytų sprendinių idėjos originalumas, estetiškumas, dermė su supančia urbanistine aplinka, kontekstualumas, ekologiškumas, patvarumas, ilgaamžiškumas, ekonominis įgyvendinimo realumas, projekto biudžeto pagrįstumas bei kuriama pridėtinė vertė.

Šįkart konkursas sulaukė ypatingo autorių susidomėjimo – Lietuvos kūrėjai pateikė vienuolika idėjų. Kauniečiai palaikymą išreiškė feisbuke, savo nuožiūra atiduodami simpatijas kiekvienam iš darbų. Vis dėlto galutinį sprendimą priėmė kompetentinga komisija.

Kiekviena idėja buvo įvertinta tam tikru balų skaičiumi. Laimėjusi skulptūra „Pirmas filmas“ surinko 60,2 balus, antrąją vietą užėmė darbas „Prarasta juosta“ įvertintas 55,8 balais, o trečiąją – „Seansas Nr. 1“ su 41,5 balais.

Vertinimo komisiją sudarė J. Audėjaitis, doc. Nerijus Čepulis, menotyrininkės Vaida Almonaitytė-Navickienė bei doc. dr. Linara Dovydaitytė. Taip pat, architektas doc. Rimantas Giedraitis, dailininkas, grafikas Rolandas Rimkūnas, skulptorius, tapytojas Gintautas Vaičys, dizaineris, profesorius Vakaris Bernotas, architektas Algimantas Sprindys, paveldosaugininkas Saulius Rimas.

Papuoš žiedines sankryžas

Užbaigus kinomanišką „Kauno akcentų“ konkursą, menininkai raginami savo mintis bei idėjas teikti ir kituose.

„Dėkojame visiems dalyvavusiems autoriams ir tikimės, kad šis konkursas taps papildoma inspiracija ir toliau puošti Kauną savo darbais vis naujose miesto erdvėse. Konkursuose laureatu tampa tik vienas, tačiau visų šansai laimėti lygūs. Kaip tik šiuo metu net dešimt žiedinių sankryžų laukia savo akcentų. Menininkai jas gali papuošti instaliacijomis, skulptūromis, dizaino objektais, įdomiais tapybos kūriniais ar išskirtiniais apšvietimo sprendimais“, – priminė Kauno vicemeras Andrius Palionis.

Kiekvienas kūrėjas gali laisvai rinktis žiedinę sankryžą pagal erdvės dydį, formą ar geografinę vietą. Daugiau informacijos apie konkursą galima rasti interneto svetainėje akcentai.kaunas.lt, skiltyje „Idėjos“.

Erdvė kūrybai ir fantazijai

Penktus metus skaičiuojantys „Kauno akcentai“ yra unikalus idėjų konkursas, suteikiantis galimybes kūrėjams savo darbais papuošti įvairias miesto erdves.

Per visą projekto gyvavimo laikotarpį Kaune atsirado jau daugiau kaip 50 akį traukiančių menininkų kūrinių. Komisijos atrinktų ir patvirtintų idėjų įgyvendinimą finansuoja Kauno miesto savivaldybė.

Prie naujų profesionalių gatvės meno kūrinių atsiradimo mieste gali prisidėti ir patys kauniečiai, savo sumanymus teikdami specialiai tam sukurtoje platformoje akcentai.kaunas.lt. Čia taip pat rasite daugiau informacijos apie konkursą bei virtualiai susipažinsite su miestą jau puošiančia ekspozicija.

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content