Suskystintų dujų balionai daugiabučiuose bus keičiami kitais energijos šaltiniais

Įvertinus pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose naudojami dujų balionai, ir siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, Energetikos ministerija parengė veiksmų planą, pagal kurį iš trijų (dviejų, jei mansardoje įrengtos gyvenamosios patalpos) ir daugiau aukštų daugiabučių namų  iki 2022 m pabaigos turės būti pašalinti dujų balionai.  

 

 

Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2019 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1-181 buvo patvirtintas Suskystintų naftos dujų balionų, naudojamų daugiabučiuose namuose, pakeitimo 2019–2022 metais veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas), kuris nustatė konkrečius valstybės ir savivaldybių institucijų, energetikos įmonių veiksmus ir priemones dėl suskystintų naftos dujų (toliau – SND) balionų pašalinimo iš daugiabučių namų 2019–2022 metais.

Siekiant padėti daugiabučių namų gyventojams išspręsti problemą dėl SND balionų naudojimo daugiabučiuose namuose, nuo 2020 metų vykdomas daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami SND balionai, elektros energijos vartotojų elektros įrenginių leistinosios naudoti galios didinimo (vienam butui iki 5 kW), ir (ar) gamtinių dujų skirstomųjų tinklų rekonstravimo, suskystintų naftos dujų sistemų pertvarkymo į gamtines dujų sistemas projektas (toliau – Projektas). Projektas vykdomas pagal šiuos teisės aktus:
– Veiksmų planą;
– Priemonės „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimas kitais energijos šaltiniais“ (toliau – Priemonė) finansavimo sąlygų aprašą (toliau – Finansavimo sąlygų aprašas).

2021 metais numatyta teikti valstybės paramą (subsidiją) 10 mln. eurų Priemonei įgyvendinti. Vienam butui bus skiriama iki 726 eurų su PVM parama – daugiabučių namų bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui – 242 eurų, butų elektros arba dujų sistemos pertvarkymui – 242 eurų, elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui –242 eurų. Taip pat bus kompensuojamos daugiabučio namo atstovo administravimo išlaidos už darbus – 3 proc. nuo namo bendrųjų inžinerinių (elektros arba dujų) sistemų pertvarkymo darbų ir viryklių įsigijimui numatytų maksimalių finansavimo įkainių.

Informuojame, kad Priemonę administruojanti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – Agentūra) 2021 m vasario 26 d. paskelbė kvietimą daugiabučių namų atstovams ketinantiems dalyvauti Projekte teikti paraiškas Agentūrai, kurios bus priimamos iki birželio 1 d.

Pažymėtina, kad daugiabučio namo atstovas yra daugiabučio namo butų ar kitų patalpų savininkų įgaliotas asmuo, bendrija ar administratorius, veikiantys sudarytos ir viešajame registre įregistruotos jungtinės veiklos sutarties ar kitu Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse numatytu atstovavimo pagrindu ir tik šis atstovas (ne daugiabučio namo butų ar kitų patalpų savininkas) gali teikti paraiškas Agentūrai. Projektų vykdytojai (daugiabučių namų atstovai) turės užpildyti paraiškos ir projekto mokėjimo prašymo formas, kurios integruotos į aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS) https://apvis.apva.lt.

Pažymėtina, kad savivaldybių administracijos bendradarbiauja tiek su skirstomųjų tinklų operatoriumi, tiek su daugiabučio namo atstovais organizuojant paraiškų pateikimą Agentūrai dėl kiekvienos savivaldybės teritorijoje esančių daugiabučių namų elektros energijos vartotojų elektros įrenginių leistinosios naudoti galios padidinimo arba suskystintų naftos dujų sistemų pertvarkymo į gamtines dujų sistemas, ir (ar) kitos informacijos, reikalingos pertvarkyti skirstomuosius elektros ir (ar) dujų tinklus pateikimą skirstomųjų tinklų operatoriui.

Informuojame, kad 2020 m. iš 1850 daugiabučių namų , kuriuose pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, gyventojai naudoja SND balionus maistui ruošti, Priemonėje dalyvavo 309 daugiabučiai namai (gyventojai) ir jiems bendra paramos suteikta suma siekė apie 4,3 mln. eurų. Dar 96 daugiabučių namų atstovų pateiktos paraiškos buvo teigiamai įvertintos, bet dėl laiku neatliktų rangos ir kitų darbų jos buvo įtrauktos rezervinį paraiškų sąrašą, šiems daugiabučiams namams finansavimas bus skirtas 2021 metais.

Energetikos ministerija, siekdama paskatinti daugiabučių namų gyventojus (daugiabučių namų atstovus) aktyviai dalyvauti Priemonėje ir užtikrinti SND balionų pašalinimą iš daugiabučių namų ir saugų bei patikimą elektros energijos ar gamtinių dujų tiekimą šių namų gyventojams, prašo Lietuvos savivaldybių asociaciją paraginti visas savivaldybes (ypač Tauragės, Šilutės, Jurbarko, Raseinių, Radviliškio, Kėdainių, Šilalės, Kauno ir Trakų rajonų savivaldybes) aktyviai dalyvauti Priemonėje.
Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad Priemonėje gali dalyvauti ir tų daugiabučių namų (dalyvavusių 2020 m. Priemonėje) atskirų butų gyventojai, kurie nepasinaudojo parama pertvarkyti savo buto elektros arba dujų sistemą ir įsigyti elektrinę arba dujinę viryklę. Šiuo atveju daugiabučio namo atstovas turėtų pateikti naują paraišką Agentūrai.

Priemonėje gali dalyvauti bendrabučio tipo daugiabučių namų, kuriuose nėra įrengta komercinė elektros ar gamtinių dujų apskaitos sistema, gyventojai. Šiuo atveju valstybės parama (subsidija) skiriama tik šių namų bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui, butų elektros arba dujų sistemos pertvarkymui ir elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui. Energetikos ministerijos nuomone, tikslinga įgyvendinant bendrabučio tipo daugiabučių namų Projektus įrengti ir komercines elektros ar gamtinių dujų apskaitos sistemas, kad šių namų gyventojai turėtų galimybę rinktis elektros ar gamtinių dujų tiekėjus. Siūlome Lietuvos savivaldybių asociacijai kreiptis į savivaldybes, kuriose yra bendrabučio tipo daugiabučių namų, kad būtų skiriamas ypatingas dėmesys šiems namas ir prireikus savivaldybės skirtų papildomai lėšų, kad įgyvendinant Projektus būtų įrengta ir komercinė elektros ar gamtinių dujų apskaitos sistema.

Prireikus AB „Energijos skirstymo operatorius“, Agentūros ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (toliau – VERT) specialistai galėtų dalyvauti susitikimuose ir konsultuoti atskirų savivaldybių administracijų ir daugiabučių namų atstovus Priemonės įgyvendinimo klausimais.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content