Nuo šiol bus aiškiau, kokiu oru kvėpuoja kauniečiai: startavo moderni stebėjimo sistema

Šią savaitę Kaune pradėjo veikti analogų Lietuvoje neturinti oro kokybės stebėjimo sistema. Autonomiškai funkcionuojantys matavimo prietaisai galimą taršą fiksuos 20 skirtingų vietų visame mieste. Gauti duomenys leis sudaryti tikslų probleminių vietų žemėlapį bei operatyviai reaguoti likviduojant taršos šaltinius.

Fiksuos daugybę parametrų

„Visi nuo seno žino, kad Kaunas – žalias miestas. Vis dėlto, kaip ir bet kuriame didmiestyje, čia netrūksta automobilių, pramonės ir kitų potencialių taršos šaltinių. Mums tikrai ne tas pats, kokiu oru kvėpuoja kauniečiai, todėl investuojame į naujas technologijas, kurios leis tiksliai nustatyti problemines vietas ir imtis atitinkamų veiksmų“, – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas.

Belgijos laboratorijų patvirtintais ir specialiai sukonfigūruotais jutikliais mieste bus fiksuojama lakiųjų organinių junginių bei kitų teršalų – anglies monoksido, azoto dioksido, sieros dioksido ir kietųjų dalelių – koncentracija. Taip pat bus stebima oro temperatūra ir santykinė drėgmė.

„Tokie matuokliai Lietuvoje – kol kas naujovė. Dabar galėsime realiu laiku stebėti, kas ir kur teršia seniūnijų ribose. Kai žinosime objektyvią faktinę informaciją, nedelsiant spręsime problemas. Turėdami tokius duomenis savo rankose apie pažeidimus galėsime nieko nelaukę informuoti Aplinkos apsaugos agentūrą“, – teigė Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Pirmieji matuoklių duomenys su šia sistema dirbančius specialistus pasiekė jau pirmadienį. Ateityje tikimasi parengti platformą, kurioje gyventojai galės patys realiu laiku stebėti oro taršos situaciją mieste.

Plėtra buvo būtina

Aplinkos oro stebėsena Kaune vykdoma jau beveik tris dešimtmečius. Iki šiol specialistai reguliariai stebėjo pagrindinių Kauno miesto aplinkos komponentų būklę, kaupė duomenis bei analizavo vykstančius pokyčius remdamiesi vos dviejų oro kokybės stebėjimo stočių duomenimis.

„Viena stotis įkurta Petrašiūnuose, kitas oro kokybės stebėjimo punktas – Noreikiškėse, Kauno rajone. Akivaizdu, kad šie du taškai tikrai neatspindi viso miesto situacijos, tad plėtra buvo būtina“, – aiškino R. Savickienė.

Pasak jos, stebėti oro kokybę mieste vos keliose automatizuotose matavimo stotyse nepakanka. Aplinkos oro kokybė yra nuolat kintanti, o tai lemia visa eilė veiksnių – pramonės ir energetikos įmonių veikla, transportas, privačių namų šildymas, ypač dabar, šaltuoju metų laiku.

Visuomenės sveikatos specialistai pripažįsta, kad oro kokybės rodikliai yra kritiškai svarbūs ir tiesiogiai susiję su gyventojų savijauta bei sveikata. Padidėjęs užterštumas gali tapti sunkių ligų priežastimi. Taigi naujoji sistema ir efektyvesnė oro kokybės kontrolė taps veiksminga prevencine priemone.

Diegiamos naujos technologijos

Ateinančius dvejus metus oro kokybės matavimo ir stebėjimo paslaugą Kaune teiks bendrovė „Dicto Citius“, su kuria praėjusių metų lapkritį pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Pagal ją įrengta iš kelių dešimčių mobilių stebėjimo įrenginių susidedanti sistema, bus užtikrinama įrangos priežiūra bei teikiami duomenys savivaldybės specialistams. Naujovė leis „padengti“ kur kas didesnę miesto dalį ir gauti objektyvius duomenis.

„Tobulėjančios technologijos neaplenkia ir aplinkos stebėsenos srities. Išmanieji miestai naudoja novatoriškas technologijas teikdami paslaugas ir spręsdami įvairias problemas – tokias kaip oro tarša, transporto spūstys ir saugumo klausimai. Džiugu, kad Kaunas yra vienas iš tokių miestų“, – pastebėjo Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tadas Metelionis.

Naujasis įrankis leis greičiau reaguoti į taršos židinius, analizuoti priežastis ir taikyti atitinkamas priemones. Laikui bėgant, pavyks sudaryti aiškų probleminių vietų žemėlapį. Gauti duomenys taip pat padės priimti veiksmingus sprendimus dėl transporto srautų reguliavimo ir atskirų miesto teritorijų vystymo bei plėtros.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content