Minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną, Kaunas jungiasi prie purpurinės bangos visoje Lietuvoje

Lapkričio 17-ąją, minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną, 26 Lietuvos miestuose bei rajonuose purpurine spalva nusidažė daugiau kaip 30 pastatų. Prie pasaulinės iniciatyvos jungiasi ir Kaunas: purpurine spalva nušvito miesto rotušė bei Kauno kultūros centras. Jau vienuoliktus metus iš eilės daugiau kaip 60 pasaulio šalių šia spalva apšviečiami įvairūs pastatai. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į anksčiau į pasaulį atėjusius naujagimius, priešlaikinį gimdymą, jo priežastis, problemas ir pavojus.

Kiekvienais metais Lietuvoje gimsta per pusantro tūkstančio neišnešiotų naujagimių ir šis skaičius kasmet didėja. Nors šie metai šalyje ir pasaulyje kitokie nei įprastai, kasmetinė purpurinės bangos tradicija tęsiasi ir toliau.

Lietuvoje ji startavo dar 2013 metais būtent Kaune, asociacijos „Padedu augti“ iniciatyva. Kasmet apie 250–300 neatlygintinų konsultacijų šeimoms suteikianti organizacija šiemet įkūrė „Neišnešiotukų pagalbos liniją“, kuri simboliškai šiandieną pradėjo veiklą ir specialiai tam skirtoje platformoje padeduaugti.lt.

„Pagalba į krizinę situaciją patekusioms šeimoms, gimus ankstukui, vaikelio negalios ar netekties atvejais, yra kritiškai svarbi bei reikalinga. Mūsų organizacijoje darbą pradeda specialius mokymus praėjusios mamos savanorės, pačios auginančios ankstukus. Jos ne tik pasidalins savo patirtimi, naudinga informacija, bet ir teiks emocinę pagalbą. Gruodžio mėnesį savanorių gretas papildys ir kvalifikuotą pagalbą teiks dvi šeimos gydytojos“, – pasakojo asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukaitytė-Budrienė.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis neišnešiotų naujagimių pasaulyje kasmet gimsta vis daugiau – apie 15 mln.

„Lietuvoje kiekvienais metais gimsta apie 1500 ankstukų, kuriems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpestis, buvimas šalia. Svarbūs ne tik kiekiniai išgyvenamumo, bet ir kokybiniai vėlesnio gyvenimo rodikliai, kurie tiesiogiai priklauso nuo operatyviai ir tiksliai suteiktos pagalbos šeimai. Todėl šį penktadienį startuojame su pirmąja šalyje vieninga nuotoline edukacine platforma „Auginu Lietuvą“. Tai bus ne tik puiki pagalba neišnešiotų naujagimių susilaukusioms ar jų netektį patyrusioms šeimoms, bet ir įrankis, padėsiantis visiems būsimiems ar jau esamiems tėveliams tinkamai rūpintis visos šeimos emocine gerove, psichine sveikata ir stiprinti tėvystės įgūdžius“, – teigė neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė.

Ji primena, jog Lietuvoje jau kelis mėnesius visą parą veikia paramos ir pagalbos linija šeimoms, susilaukusioms neišnešioto naujagimio. Į „Ankstukų liniją“ skambinti galima telefonu +370 612 03 800. Išklausyti yra pasiruošę savanoriai, o esant poreikiui galima pasikalbėti su medicinos psichologe, dirbančia su ankstukų tėvais ir artimaisiais. Prie kiekvieno skambučio bei suteikto atsakymo gali prisidėti bet kuris šalies gyventojas, palaikydamas ankstukus kovoje už gyvybę, aukojant internetu.

Visoje Lietuvoje iš viso purpurine neišnešiotukų spalva nusidažė 36 pastatai: Alytaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių miestų ir Akmenės, Joniškio, Lazdijų, Raseinių, Šiaulių, Švenčionių, Telšių, Vilniaus rajonų bei Pagėgių savivaldybės, Biržų, Elektrėnų, Kauno, Pakruojo, Linkuvos kultūros centrai, Prienų ir Balbieriškio kultūros ir laisvalaikio centrai, Ukmergės šeimos centras, Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės bei socialinių paslaugų centrai, Jonavos Šviesos bokštas, Kauno ir Klaipėdos miestų rotušės, Kauno kultūros centras, Alytaus miesto teatras, pontoninė prieplauka Elektrėnų mariose, Palangos koncertų salė, Rokiškio dvaro rūmai, Šilalės Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia, Šilutės Hugo Šojaus dvaras, Radviliškio seniūnijos pastatas, Vilniuje –„Ignitis“ grupės pastatas Žvejų g. 14 bei Karaliaus Mindaugo ir Žvėryno tiltai.

Asociacija „Neišnešiotukas“ – 2012 m. neišnešiotų naujagimių tėvų įkurta organizacija. Asociacija yra tarptautinės organizacijos Europos Naujagimių sveikatos priežiūros fondo (EFCNI) ir Global Alliance for Newborn Care (GLANCE) steigiamojo komiteto narys.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content