Ruošiamasi keisti kompensavimo tvarką už vaikų darželius Kaune: sutaupytas lėšas skirs tolesnei įstaigų plėtrai

Kaunas pasirengęs atnaujinti daugiau kaip septynerius metus galiojusią mokėjimo už vaikų darželius tvarką. Kauno miesto gyventojai pokyčių nepajus, o kitur gyvenamąją vietą deklaravusiems asmenims nuo kitų metų keisis kompensacijų dydžiai už ikimokyklinio ugdymo paslaugas. Tokį sprendimą numatyta priimti artimiausiame Kauno miesto tarybos posėdyje.

Dabar Kauno mieste darželius lankančių vaikų tėveliai dalinai apmoka atžalų maitinimą ir ugdymą. Pastaroji dalis sudaro 0,58 Eur už vieną lankytą dieną, o daugiavaikėms bei socialiai remtinoms šeimoms taikomos lengvatos mokestį sumažinant perpus ar išvis atleidžiant nuo jo.

Šie dydžiai nustatyti dar 2012 metais ir, nepaisant kainų augimo, iki šiol nesikeitė. Tokie patys mokesčiai išliks ir toliau, tačiau didžiąją dalį kaštų padengianti savivaldybė parengė kompensavimo tvarkos pakeitimus, kurie palies kitų savivaldybių gyventojus.

„Visi puikiai suprantame, kad vaiko diena darželyje realiai kainuoja toli gražu ne 58 centus. Reali suma yra bemaž devynis kartus didesnė. Likusią bendros kainos dalį kompensuoja savivaldybė. Tai kasmet pareikalauja nemažai lėšų iš miesto biudžeto.

Miestas suinteresuotas investuoti gerinant sąlygas savo gyventojams, todėl ir toliau lygiai taip pat kompensuos didžiąją dalį išlaidų už vaikų ugdymą. Tačiau ne mieste savo gyvenamąją vietą deklaravę asmenys, kurių gyventojų pajamų mokestis keliauja kitoms savivaldybėms, atitinkamai už darželius Kauno mieste turės mokėti pilną arba pusę kainos priklausomai nuo to, vienas ar abudu tėvai deklaravę gyvenamąją vietą ne Kaune“, – numatomas naujoves pristatė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Baltaduonytė.

Pasak jos, tai leis sutaupyti ženklią dalį biudžeto lėšų, kurios bus skirtos spartesnei įstaigų plėtrai statant naujus darželius ir toliau didinant grupių skaičių. Vietų trūkumą darželiuose Kauno miestas išsprendė jau prieš kelerius metus, tačiau to nepakanka. Miestas, anot savivaldybės atstovų, privalo užtikrinti, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos gyventojams būtų kuo patogiau pasiekiamos, arčiau namų.

Pagal naująją tvarką nustatytas atlygio už ikimokyklinio ugdymo paslaugas dydis siekia 9,20 Eur už kiekvieną vaiko lankytą ar nelankytą, bet nepateisintą dieną. Jei abudu vaiko tėvai yra kauniečiai, taikoma 8,62 Eur lengvata. Taigi mokėtina suma kauniečiams išlieka nepakitusi – 0,58 Eur.

Jeigu vienas iš tėvų deklaravęs gyvenamąją vietą ne Kaune, lengvata bus perpus mažesnė – 4,31 Eur, o mokestis už ugdymo paslaugas kainuos 4,89 Eur. Jeigu abudu tėvai ne kauniečiai, kompensacijos netaikomos, tad viena diena darželyje atsieis 9,20 Eur.

Šis mokestis naudojamas įstaigų išlaikymo reikmėms – edukacinėms erdvėms, ugdymo priemonėms ir kitam turtui įsigyti, renginių paslaugoms apmokėti, darbuotojų atlyginimams ir socialinio draudimo išlaidoms.

Kauno savivaldybė ikimokykliniam ugdymui organizuoti ir įgyvendinti iš savo biudžeto kasmet skiria vidutiniškai 31,35 mln. eurų. Dar per 400 tūkst. eurų šiemet suplanuota kompensacijoms už privačių darželių paslaugas.

Pagal praėjusių mokslo metų duomenis, vidutiniškai vieno vaiko išlaikymas per mėnesį siekia nuo 267 iki 335 Eur (valstybės, savivaldybės ir specialiosios lėšos). Iš jų 152-250 eurų per mėnesį už vieną darželinuką kompensuodavo savivaldybė.

„Kitąmet, įsigaliojus naujajai tvarkai, tikimasi, jog kauniečiams padidės ikimokyklinio ugdymo prieinamumas, atsiras daugiau galimybių patekti į pageidaujamas įstaigas. Tuo metu tėvai, deklaravę gyvenamąją vietą ne Kaune, galės tęsti vaikų ugdymą miesto darželiuose atnaujintomis sąlygomis arba rinktis kitas alternatyvas – leisti atžalas į kitų savivaldybių įsteigtas bei išlaikomas arba privačias ugdymo įstaigas“, – komentavo J. Baltaduonytė.

Šių metų rugsėjo duomenimis, Kauno miesto savivaldybės įstaigose yra daugiau kaip 14,5 tūkst. darželinukų. Net tūkstantis iš jų nedeklaruoti Kauno mieste, o beveik 900 vaikų nė vienas iš tėvų nėra Kauno miesto gyventojai.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content