Po rekonstrukcijos – galimybė pakilti į aukščiausią Kauno senamiesčio bokštą

Ten, kur lipdamas avarinės būklės laiptais iki šiol galėdavo patekti tik Kauno rotušės laikrodininkas, netrukus galės patekti kiekvienas. Po rekonstrukcijos lankytojams atveriamas rotušės bokštas, į kurį nuo šio ketvirtadienio bus galima pakilti naujai įrengtais saugiais laiptais.

Rotušės bokštas yra aukščiausias Kauno senamiestyje – jo aukštis siekia 53 metrus. Ilgus metus avarinės būklės siaurais, stačių pakopų laiptais į bokštą galėjo patekti tik jo viršuje esančiu laikrodžiu rūpinęsis laikrodininkas. Kad iki šiol lankytojams neprieinamos rotušės erdvės būtų atvertos, buvo privalu atlikti palėpės ir bokšto tvarkybos darbus, kuriuos pagal architekto Ryčio Vieštauto parengtą projektą atliko bendrovė „Senamiesčio restauratoriai“.

„Labai džiaugiuosi, kad Rotušės bokštas pagaliau atvertas visuomenei. Kaip rodo duomenys, Kauno mieste besilankančių turistų skaičius šįmet perkops 300 tūkstančių, kitaip tariant, į miestą bus atvykę daugiau svečių nei yra gyventojų. Tikimės, kad ne tik kauniečiai, bet ir atvykę turistai užkopę į 53 metrų aukščio bokštą galės grožėtis nuostabia senamiesčio panorama“, – Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Pasak S. Kairio, šiuo metu aktyviai dirbama ties rotušės ekspozicijos atnaujinimo koncepcija.

Rotušės lankytojų saugumui bokšte užtikrinti buvo įrengti nauji metaliniai laiptai, apsauginiai turėklai bei atitvarai, pasirūpinta reikalingu apšvietimu, žemų bokšto angų skliautai dengti paminkštintais apsauginiais barjerais.

Rekonstrukcijos metu buvo sutaisytas ir rotušės bokšto laikrodis – sovietmečiu įdiegti nekokybiški, nuolat strigę laikrodžio mechanizmai buvo pakeisti naujais, siųstais iš Vokietijos.

“Džiugu kalbėti apie atvertas daugeliui nematytas viršutines pastato dalis – palėpę ir bokštą. Iki šiandien jos buvo naudojamos tik kaip techninės patalpos – sandėlys arba praėjimas laikrodininkui, tačiau jau šią savaitę muziejus kviečia lankytojus pamatyti jas savo akimis. Labai tikimės, jog tiek naujos erdvės, tiek su jomis susijusios istorijos, tiek ir kalėdinio Kauno vaizdas per bokšto langus džiugins kauniečius ir miesto svečius bei suteiks jiems daugybę įsimintinų akimirkų”, – sakė Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis.

Bokšto laikrodžio istorija siekia net XVIII a. 8 dešimtmetį, kai Kauno miesto burmistras Henrikas Esenas įsakė pagaminti tuo metu perstatinėjamam rotušės bokštui laikrodį su varpais. 1907 m. rotušės bokšto laikrodis pakeistas nauju, gamintu Peterburge. Vėliau jo mechanizmai, manoma, buvo išvežti į Maskvos politechnikos muziejų, o juos pakeitė elektromechaninis laikrodis.

Po paskutiniojo, jau kompiuterizuota sistema valdomo, laikrodžio remonto 2016 metais, mechanizmai ėmė strigti, juos reguliuoti tekdavo rankiniu būdu taip neišvengiant netikslumų. Dabar, dėka naujų mechanizmų, bokšto laikrodžio varpas, skardžiai mušamas 2 kg plaktuko, vėl skleidžia žinią miestiečiams ir miesto svečiams apie bėgantį laiką.

Simboliška, tačiau lygiai po 3 metų nuo pirmosios Kauno miesto muziejaus ekspozicijos rotušėje atidarymo (2015 m. gruodžio 6 d.), muziejaus lankytojai bus kviečiami apžiūrėti ir rotušės bokštą, savyje saugojantį neatrastas miesto paslaptis ir leidžiantį pažvelgti į Kauno senamiesčio panoramą dar neregėtu kampu.

Rotušės bokšte lankytojai bus laukiami nuo gruodžio 6 d. kiekvieną trečiadienį-šeštadienį. Dėl saugumo reikalavimų bokšto laiptais vienu metu gali lipti ribotas skaičius žmonių, tačiau Kauno miesto muziejus užtikrins, jog jį galėtų apžiūrėti visi norintys. Kviečiame užsiregistruoti bokšto apžvalgai internetinėje platformoje (nuorodą galite rasti internetinėje svetainėje kaunomuziejus.lt) arba Rotušės skyriaus bilietų kasoje. Vienu laiku registruotis gali daugiausia 5 asmenų grupė.

Bokšto lankymo kaina įskaičiuota į muziejaus bilieto kainą (kaunomuziejus.lt/paslaugos/kitos-paslaugos). Kilus klausimams dėl registracijos, kviečiame kreiptis tel. 8 610 82503.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content