Istorinės asmenybės atminimą Kaune įamžins meninė šviesų instaliacija

Kauniečių ir miesto svečių dėmesį Laisvės alėjoje jau greitai patrauks naujas kultūrinis-istorinis objektas. Čia iškils unikali meninė šviesų instaliacija. Taip bus įamžintas per Antrąjį pasaulinį karą tūkstančiams žydų gyvybę išgelbėjusio tuometinio Nyderlandų garbės konsulo ir bendrovės „Philips“ atstovo Lietuvoje Jano Zwartendijko (1896–1976) atminimas.

„Kaunas pirmiausia yra tarsi miestas-muziejus po atviru dangumi, kuriame gausu ženklų, liudijančių apie skirtingus istorijos tarpsnius. Ne kartą esame įrodę, jog miestas yra stiprus tada, kai stiprus jo turinys ir kai sugebama jį parodyti kitiems. Džiugu, kad didelius žygdarbius atlikusio J. Zwartendijko atminimą įprasmins ne atminimo lenta ant pastato ar klasikinė skulptūra, bet būtent toks netradicinis sprendimas ir jis atsiras labai autentiškoje Laisvės alėjos vietoje. Tai simbolis, kuris primins ypatingai svarbią šio žmogaus veiklą“, – įgyvendinamu projektu džiaugėsi Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.

Išgelbėjo gyvybę tūkstančiams žydų

Originalią paminklinę idėją pateikė ir įgyvendins žinoma šviesos menininkė – olandė Giny Vos. Šio kūrinio projektas jau sulaukė pritarimo ir palaikymo iš Lietuvos dailininkų sąjungos, Kultūros paveldo departamento, kitų atsakingų bei susijusių institucijų. Monumentui numatyta vieta – Laisvės alėjoje, priešais istorinį namą adresu Laisvės al. 29, kuriame 1939–1940 m. buvo konsulo ir verslininko J. Zwartendijko kabinetas.

Šviesios atminties Nyderlandų garbės konsulas ir anuometinis bendrovės „Philips“ atstovas Lietuvoje 1940 m. vasarą tūkstančiams žydų išdavė vadinamąsias vizas gyventi ir taip išgelbėjo juos nuo Holokausto.

„Iki šio projekto realizavimo nueitas ilgas ketverių metų kelias, bet jau artėjame finišo link. Labai džiaugiuosi, kad po kelių mėnesių jau galėsime pamatyti Kaune paminklą šiai iškiliai asmenybei, išgelbėjusiai apie 6000 žmonių. Užsienio reikalų ministerija nuo pat pradžių palaikė šią idėją, nes tai svarbus projektas tiek nacionaliniu, tiek ir tarptautiniu mastu“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Dainius Junevičius.

Proga atnaujinti miesto atmintį

Monumentą J. Zwartendijkui inicijavo Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje. Ji yra pagrindinė šio projekto mecenatė, tačiau prie idėjos įgyvendinimo prisidėjo ir rėmėjai bei partneriai – Lietuvos žydų bendruomenė ir Geros valios fondas, Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija, Kazickų šeimos fondas, bendrovė „Philips Baltics“ ir kiti. Kauno miesto savivaldybė savo ruožtu pasirūpins dokumentų suderinimu, elektros instaliacijos ir pamatų įrengimu, o taip pat užtikrins nuolatinį šviesos skulptūros veikimą bei priežiūrą. Bendras šviesos instaliacijos biudžetas sieks 150 tūkst. eurų.

„J. Zwartendijkas buvo kuklus žmogus ir savo nuopelnų nesureikšmindavo sakydamas, kad tokiomis aplinkybėmis šitaip pasielgtų kiekvienas. Tačiau esu tikras, jog visa tai turi būti deramai įprasminta ir labai džiaugiuosi šiandiene proga mums susitikti bei pranešti šią gerą žinią, o taip pat matydamas čia ir „Philips“ kompanijos atstovus“, – kalbėjo kadenciją Lietuvoje baigiantis Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Bert van der Lingen.

Jis išreiškė viltį, kad šis įvykis ne tik sustiprins Lietuvos su Nyderlandų tarpvalstybinius ryšius, bet ypač suartins Kauno ir Eindhoveno miestus. Būtent pastarajame po karo iki mirties gyveno J. Zwartendijkas ir veikia „Philips“ būstinė. Kuriant memorialą buvo konsultuojamasi su Eindhovene vykstančio šviesų festivalio „Glow“ atstovais, tad ambasadorius tikisi, kad šis bendradarbiavimas suaktyvės ir 2022-aisiais, Kaunui perėmus Europos kultūros sostinės vardą.

Viešosios įstaigos „Kaunas 2022“ direktorė Virginija Vitkienė sako, kad miestui reikia atnaujinti savo atmintį, kad išvengtume neretai pasitaikančios istorinės amnezijos. Taigi šis šiuolaikiškas, modernus memorialas, anot jos, primins daugiakultūrę Kauno miesto istoriją, kuri nepelnytai pamirštama: „Kaunas laikomas pačiu lietuviškiausiu miestu, bet turime prisiminti, jog prieš šimtą metų jis buvo daugiatautis.“

Primins nesibaigiantį šviesos ratą

Kūrinio autorė G. Vos pasakojo nuo pat pirminės idėjos galvojusi apie apskritimo formą, bet norėjusi, kad ji nebūtų uždara, todėl gimė mintis kurti spiralę primenantį šviesos ratą. Jį sudarys daugybė skirtingo ilgio šviesos lazdelių, sujungtų į vieną eilę. Dinamiška įvairaus intensyvumo šviesos diodų juosta išsidėstys aplink vieną iš Laisvės alėjoje žaliuojančių liepų.

Vientisa švieselių visuma simbolizuoja gyvenimą, kurį žmonėms dovanojo juos gelbėjęs J. Zwartendijko, o kiekvienas atskiras instaliacijos elementas – jo išduotas „Kiurasao vizas“. Tai dokumentai, kurių dėka kitas diplomatas – Japonijos konsulas Kaune Čiunė Sugihara – išdavė tranzitines savo šalies vizas, apsaugojusias nuo holokausto tūkstančius žydų.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky Kauną pateikė, kaip pavyzdį išsaugant bei puoselėjant žydų tautos istoriją: „Kaunas yra miestas, kuriame gerbiami žydų gelbėtojai. Mes sakome, kad projektas užtruko ketverius metus, bet tai yra visiška smulkmena palyginus su šešiais milijonais žmonių, nužudytų karo metais. Čia netrukdė jokios povandeninės srovės, kokių vis pasitaiko kituose miestuose. Tokie ženklai, primenantys istoriją, yra be galo svarbūs.“

Vystant šį Pasaulio tautų teisuolio įamžinimo projektą, Lietuvoje lankėsi ir savo palaikymą tokiai iniciatyvai išreiškė jo vaikai – sūnus Rob ir Kaune gimusi dukra Edith. Jų tikimasi sulaukti ir memorialo atidaryme, kuris planuojamas jau birželio mėnesį.

 

Ryšių su visuomene skyriaus informacija

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content