Pasaulinio garso art deco stiliaus ekspertas apie Kauną: turite unikalų stiliaus palikimą

Kelias dešimtis metų išskirtiniu art deco stiliumi besidominčiam Josephui Loundy, sausį pirmą kartą apsilankiusiam Kaune, atvipo žandikaulis. Pasaulinei art deco gerbėjų koalicijai (ICADS) vadovaujantis amerikietis įsitikinęs – apie Kauną turi išgirsti visas pasaulis.

„Jūs turite unikalų stiliaus palikimą ir miestas privalo jį garsinti bei išnaudoti kultūriniam turizmui pritraukti. Aš pats art deco stiliumi domiuosi jau trisdešimt metų, bet apie Kauną sužinojau tik šį rugsėjį,  perskaitęs „The Guardian” straipsnį“, – kalbėjo ICADS, turinčios savo filialus Europos šalyse, Amerikoje, Australijoje ir net Kinijoje, vadovas J. Loundy.

Susitikimo su Kauno vicemeru Simonu Kairiu metu J. Loundy pažadėjo prisidėti prie Kauno kaip vieno autentiškiausių art deco stiliaus miestų pasaulyje viešinimo tarptautinėje erdvėje.

Kaunas išsaugojo palikimą

Art deco ekspertas J. Loundy per kelias vizito dienas turėjo progą išvysti žymiausius Kauno modernizmo pastatų interjerus – Lietuvos banko pastatą, M. K. Čiurlionio muziejų, Karininkų ramovę ir Kauno miesto savivaldybę.

„Vienas iš ikoninių art deco stilių apibūdinančių filmų – tai 1932 metais sukurtas „Grand Hotel“ su Greta Garbo ir Džonu bei Lioneliu Berimorais. Jame yra nepamirštama scena, kurioje aktorė Džoan Kraford stovi prie besisukančių viešbučio durų. O štai Kaune tikrus to meto interjero simbolius – duris, interjero detales, autentišką puošnų liftą – galima rasti naudojant dar ir šiandien. Tai yra nuostabu, tai yra fantastiška“, – pasakojo J. Loundy.

Didelį įspūdį meno žinovui paliko ir Lietuvos banką puošiantys art deco stiliaus šviestuvai: „Kaune aš atpažinau pasaulines art deco stiliaus formas. Pavyzdžiui, puošnūs šviestuvai ant Lietuvos banko pastato – jie man priminė labai panašius šviestuvus esančius Sietle, Vašingtono valstijoje, vakarinėje JAV pakrantėje. Mane žavi žmonių idėjų tėkmė bei tai, kaip jie sugebėjo panašiu metu vienodai mąstyti skirtinguose pasaulio kraštuose.“

Lietuviškos šaknys

Pasirodo, kad ICADS prezidento J. Loundy vizitas į Kauną ir noras kuo daugiau sužinoti apie šį art deco stiliaus miestą susijęs ir su asmeniniais motyvais. Pokalbio metu J. Loundy prasitarė, kad jo protėviai yra kilę iš Lietuvos. Jie emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas apie 1900 metus. Tad žinomo art deco eksperto vizitas į Kauną – kartu ir siekis pažinti giminės šaknis.

Viso vizito metu J. Loundy lydėjęs ir Kauno art deco palikimą pristatęs garsus baldų kolekcininkas ir parodos „Art Deco Kaune“ kuratorius Dainius Lanauskas teigė, kad Kaunui, o kartu ir visai Lietuvai tokio aukšto lygio eksperto apsilankymas ir domėjimasis architektūriniu art deco paveldu yra didžiulis įvertinimas.

„Labai džiaugiamės, kad Kaune galėjome priimti ekspertą, kuris art deco pažinimui ir propagavimui skyrė ne vieną savo gyvenimo dešimtmetį. Malonu girdėti jo teigiamus atsiliepimus, didžiavimąsi, kad jo protėviai yra kilę iš Lietuvos.  Toks įvertinimas mus dar labiau įkvepia darbuotis Kaunui kaip art deco ir modernizmo stiliaus tradicijas puoselėjančiam miestui, planuoti naujas parodas“, – sakė D. Lanauskas.

Gali stebėti kasdien

Pasak jo, J. Loundy pristačius tarpukario Kauno meistrų sukurtus  art deco stiliaus baldus ir dar nespėjus papasakoti apie jų autorystę, jis iš karto paklausė, ar šie baldai yra atsigabenti iš Vakarų Europos.

„Ir koks buvo jo nustebimas, sužinojus, kad tai autentiškas mūsų baldų ir interjero meistrų palikimas“, – pasakojo D. Lanauskas.

„Tai dar kartą įrodo, kad šia prasme Kaunas yra fantastiškai turtingas ir įdomus miestas. Mes, kauniečiai, turime laimę kasdien matyti tai, dėl ko į mūsų miestą iš viso pasaulio kasmet atvyksta tūkstančiai turistų“, – pabrėžė Kauno mero pavaduotojas Simonas Kairys.

 

Ryšių su visuomene poskyrio informacija

 

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content