Viešo kalbėjimo aspektai

Balandžio 13 dieną bibliotekininkai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai dalyvavo Kauno mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio ir Kauno švietimo inovacijų centro organizuotoje paskaitoje „Viešas kalbėjimas. Tekstai ir interpretacijos“. Lektorė – Virginija Kochanskytė, aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė, Meno kūrėjų asociacijos narė, Lietuvos teatro sąjungos ir Lietuvos muzikų sąjungos narė, susitikimo metu supažindino su svarbiausiais viešojo kalbėjimo aspektais. Pirmiausiai sužinojome kaip pasiruošti kalbėjimui – atlikome fizinius ir kvėpavimo pratimus pagrindinei stovėsenai tobulinti ir balso stiprinimui. Visi jie reikalingi dėmesio sukaupimui, pojūčių lavinimui, gerklės ir kaklo raumenų atpalaidavimui, artikuliacinio aparato paruošimui kalbėti. Stebėjome kaip dirba kalbos mechanizmas stiprinant ar silpninant balsą, kurie pratimai padeda nuimti įtampą.

Lektorė pabrėžė, kad visų pirma svarbu įsivardinti, ką norime pasakyti, kam ir kokiu tikslu. Ruošiantis kalbai susidėlioti pranešimo struktūrą – įvadas, dėstymas. Tada ir minčių seka sklandžiai klostysis. O pabaigoje akcentuoti svarbiausią pranešimo žinią. Taip pat svarbus ir dėmesio aktyvinimas. Jei pajuntame, kad klausytojas pavargo – galime jį atpalaiduoti pateikdami gyvenimišką pavyzdį ar pajuokaudami. O kartais reikia ir sukrėsti, kad žmogus įsiklausytų, išgirstų esminius dalykus. Ne mažiau svarbu kaip kalbėtojas atrodo. Todėl būtina apsvarstyti ko jis siekia vienokia ar kitokia išore. Vienų žmonių klausomės mielai, o kitų kalbėjimas rėžia ausį. Kodėl taip? Balse, intonacijoje atsispindi žmogaus išsiauklėjimas, išsilavinimas, dvasinės, kultūrinės, informacinės ir kt. patirtys. Kuo turtingesnė patirtimis siela – tuo balsas malonesnis, tuo giliau širdin įsileidžiame kalbėtojo mintis. Jis įtaigiau atskleidžia naujas prasmes kad ir gerai ištyrinėtose temose. Pasak aktorės, ne mažiau svarbu aiškiai artikuliuoti, raiškiai tarti žodžius. Prieš kalbant visada reikėtų padirbėti su tekstu, net jei jį reikės tik garsiai perskaityti auditorijai. O ruošiantis tekstą sakyti mintinai, reikia dar labiau apgalvoti minties vystymą viso pranešimo pristatymo metu.

Baimė kalbėti viešai kyla natūraliai – baugu neturint kalbėjimo praktikos, kalbant ar skaitant mintinai, kad nepamiršti teksto. Jei viešas kalbėjimas nesuteikia gerų emocijų, jei nepavyksta nugalėti įtampos, paslėpti jaudulio, nereikėtų pulti į neviltį. V. Kochanskytė pataria paieškoti kitų viešo kalbėjimo būdų, kurių gausiai suteikia šiuolaikinės technologijos: internetinės laidos, nuotolinių pokalbių svetainės…

Antroje renginio dalyje aktorė palietė poetų Bernardo Brazdžionio, Sigito Gedos, Česlovo Milošo tekstus. O daugiausiai dėmesio skyrė Henriko Radausko kūrybos interpretacijoms.

Geriausiai, ar įdomus, naudingas buvo susitikimas pasako dalyvių atsiliepimai. Keletą jų pateikiu:

„Vakarykštis renginys buvo jaukus ir ne tik leido pasikartoti viešojo kalbėjimo pagrindinius sėkmės aspektus, bet ir suteikė atsipūtimo valandėlę. Ačiū Jums labai.“ Judita M.

„Kai lektorė tokia žavi, tai viskas tiko ir patiko ką ji sakė.“ Nijolė T.

„Šiandien visą dieną mintimis grįžtu į vakar ir tokia šiluma užlieja. Tikrai norisi daugiau tokių švenčių pilkoje kasdienybėje. Apsilankiusi šiame renginyje, pajutau, kad ištirpo įtampa, nerimas, visos klausytojos tarsi persiėmė aktorės teigiama energija, malonus bendravimas, pasidalinimas patirtimi sušildė ir suartino. Po renginio nesinorėjo išeiti. Klausytis žmogaus, visą gyvenimą nuoširdžiai kuriančio gėrį, dalinančio meilę ir dėmesį kitiems, ypatingai malonu. Klausai ir jauti, viskas tikra, nesumeluota ir tokie šilti jausmai užlieja. Norisi kažką kurti kartu su aktore. Sužavėjo jos temperamentas, balso tembras, puiki dikcija, judesio praktika. Viena yra matyti aktorių scenoje, spektaklio metu. Tai personažas. Visai kitomis spalvomis nušvinta žmogus, kai pamatai jo paties gyvenimo ir kūrybos realijas.“ Aurika N.

„Džiaugiuosi, turėjusi galimybę sudalyvauti doc. V. Kochanskytės paskaitoje, kurios metu gavau naudingų patarimų apie oratorystės meną. Aktorė ir režisierė sužavėjo savo ekspresyvumu, nuoširdumu ir paprastumu. Gera, kai iš paskaitos išeini pakylėta nuotaika.“ Aistė V.

„Paskaitoje naudingiausia man buvo pratimai, kuriuos bandėme pradžioje. Juos, manau, galėsiu panaudoti pamokose su mokiniais.“ Angelina L.

„Susitikimas su nepakartojama aktore V. Kochanskyte praturtino ne tik žiniomis, bet ir emociškai vertinga patirtimi. Poetinių išraiškų spalvingumas, žodžio ir judesio plastika tarytum šilta aura apgaubė gausų klausytojų ratą.“ Jurgita B.

„Labai pavasariškas ir sveikuoliškas renginys. Tokie susitikimai su žymiais žmonėmis praskaidrina kasdienybę, įkvepia, nuteikia pozityviai.“ Birutė B.

„Nuoširdžiai dėkoju, kad Didžiąją savaitę organizavote paskaitą ,,Viešas kalbėjimas. Tekstai ir interpretacijos“, kuri nuskaidrino sielą. Dabartinėje laikmečio situacijoje tokie susitikimai gyvybiškai reikalingi, nes kuo tamsesnė naktis, tuo ryškiau matomos žvaigždės. Ačiū už nepakartojamą susitikimą su aktore V. Kochanskyte, ačiū Jums už suteiktą galimybę tobulėti.“ Birutė B.

„Po visų nuotolinių ir dažnai sausokų seminarų ši paskaita – tikras oro gurkšnis: gaivus, jaudinantis, estetiškas…“ Aušra S.

Dėkojame aktorei Virginijai Kochanskytei už suteiktas žinias, naudingus patarimus, poetinių išraiškų spalvingumą.

Bibliotekininkė Irena Valentukonienė

 

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content