Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos – daugiafunkcio centro mokiniai dalyvavo XI-sios Kauno bienalės projekte „Didžioji akcija“ su menininke Janny Kagan

Menininkė iš Didžiosios Britanijos Janny Kagan pasirinkto Kauno geto istoriją įprasminantį projektą „Didžioji akcija“, kurio tikslas – prisiminti ir suprasti, kas įvyko 1941 m. spalio 28 d., kuomet Kauno geto gyventojai buvo suskirstyti į dvi grupes: pasiųstieji ,,į kairę“ ir ,,į dešinę“. ,,Vienas Gestapo komendanto rankos mostas tūkstančiams žmonių reiškė išgyvenimą arba mirtį“,-teigia Jenny.

Kauno geto istorijos įamžinimui menininkė iš UK rinkosi netradicinį būdą: ji nekūrė paminklo, bet siekė priminti įvykį kiekvienam, kurio kasdienybės rutina susijusi su Demokratų aikštės teritorija. Dalis Demokratų aikštės driekėsi ten, kur dabar stovi Kauno Jono ir Petro Vileišių mokykla. Mokyklos mokiniai jau gegužės mėnesį dalyvavo projekte. Netradicinėse pamokose dalyvavo visi 5 – 10 klasių mokiniai. Jų metu J. Kagan perteikė ne tik mūsų šalies, bet ir savo šeimos istoriją, susijusią su žydų Getu Kaune. Menininkė mokykloje vedė užsiėmimus, ugdančius mokinių nuostatas ir vertybes.  Gegužės mėn. trisdešimt mokinių,  tapusių savanoriai, skleidė žinią mokykloje ir vietos bendruomenėje.

Rugsėjo mėnesį mokiniai tęsė projektinę veiklą su menininke J. Kagan. Baigiamasis projekto akcentas – pirkinių maišeliai su užrašu ,,į kairę“ ir ,,į dešinę“, o savo ranka mokiniai įrašė Kalinio numerį : ,,į kairę“- 10 tūksančių, kurie buvo sušaudyti,  ,,į dešinę“ -20 tūkst. žmonių, kurie buvo išvežti į koncentracijos stovyklas.  Maišeliai su užrašais nukeliavo į Aibės parduotuvę, kuri yra buvusios Demokratų aikštės teritorijoje. Šios parduotuvės lankytojai, gyvenantys vietos bendruomenėje, visą Bienalės laikotarpį – 09 mėn. 15 d. iki 11 mėn.30 d. – gauna pirkinių maišelius, primenančius Didžiąją akciją ir vienintelę Gestapo komendanto komandą, lėmusią tūkstančių žmonių išgyvenimą arba mirtį.

Jenny Kagan paminklas Kauno getui – subjektyvi mokinių patirtis, savimonė, vertybės ir visa, kas lieka žmonių širdyse. Ne veltui šios Bienalės pavadinimas  – Paminklo (ne)paminklo klausimas: ar paminklas žmogaus širdyje, ar stovi postamentas, kurio niekas nepastebi…

Visi Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos 5 – 10 klasių mokiniai prisilietė prie netradicinio paminklo kūrimo – išskirtinio Kauno geto įamžinimo. Tai vienas iš dviejų J. Kagan kūrinių, pristatomų 11 tarptautinėje Kauno bienalėje.

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti statistikos, analitikos ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Parinktys“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Sutikti su visais“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Kauno bangelė
Skip to content