Siunčiama nuotrauka

Efektyvi patyčių ir smurto prevencijos sistema Norvegijos ugdymo įstaigose

Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, atsižvelgdamas į LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas LR Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama mažinti smurtą ir patyčias švietimo įstaigose, š. m. balandžio 23-29 d. įgyvendino stažuotės programą, vykdomą ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, „Efektyvi patyčių ir smurto prevencijos sistema Norvegijos ugdymo įstaigose“. Pirmieji į šią stažuotę išvyko Kauno švietimo įstaigų vadovai. Remiantis statistikos duomenimis, patyčių skaičius Norvegijoje yra vienas mažiausių iš visų 42 tyrime dalyvavusių šalių. Norvegijos teisės aktuose numatyta, kad visi mokiniai pradinėse ir vidurinėse mokyklose turi teisę į gerą fizinę ir psichosocialinę aplinką, kuri užtikrina mokinių  gerovę ir mokymąsi. Vizito metu Kauno miesto delegacija susitiko su Vestfoldo grafystės vadovais, aplankė keturias mokyklas.

Stažuotė prasidėjo priėmimu Vestfoldo savivaldybėje. Kauno miesto delegaciją sutiko: Vestfoldo grafystės meras Rune Hogsnes, Lietuvos Respublikos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Norvegijos Karalystėje Izolda Bričkovskienė, Lietuvos Garbės konsulas Tonsberge Trond Reinhold Asplin, Švietimo politikos komiteto pirmininkas Bjoern-Kristian Svendsrud, aukštesniojo vidurinio ugdymo departamento direktoriaus pavaduotojas Leif B. Olsen; aukštesniojo vidurinio ugdymo departamento vyr. specialistė Hege Andreassen, mokinių gerovės ir teisių kontrolierius Geir Eidsvaag, Švietimo departamento vyr. specialistė, atsakinga už grafystės mokinių tarybą, Anneline Thommesen.

Vestfoldo grafystės meras Rune Hogsnes pristatė grafystę, tarybos struktūrą, sritis, už kurias atsakinga Vestfoldo grafystės taryba, politinę struktūrą, komitetus. Lietuvos Respublikos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Norvegijos Karalystėje I. Bričkovskienė pasveikino atvykusiuosius, pasidžiaugė glaudžiu ir prasmingu Norvegijos ir Lietuvos bendradarbiavimu, dėkojo Lietuvos Garbės konsului Tonsberge T. R. Asplin už bendradarbiavimo stiprinimą. Švietimo politikos komiteto pirmininkas B. K. Svendsrud, mokinių gerovės ir teisių kontrolierius G. Eidsvaag, Švietimo departamento vyr. specialistė A. Thommesen išsamiai pristatė savo veiklas, konkrečius veiksmus sprendžiant patyčių problemas.

Pirmoji lankyta – Greveskogen aukštesnioji vidurinė mokykla. Vadovė  pristatė, kaip kuria ir pasitelkia gerą mokyklos aplinką patyčių prevencijai. Mokiniai išsamiai papasakojo, kaip jie patys kuria gerą atmosferą, glaudžius mokinių tarpusavio santykius, kurie užtikrina patyčių prevenciją. Svečius iš Kauno pasveikino šioje mokykloje besimokantis mokinys iš Lietuvos.

Lankantis Borgheim vidurinėje mokykloje vadovė išsamiai pristatė pavyzdžius, kaip vidurinė mokykla taiko Norvegijos Švietimo įstaytmo 9a-3 straipsnį (mokinių mokymo(si) aplinka), kuris užtikrina saugią mokymosi aplinką mokiniams. Mokykloje sukurta patyčių prevencijos grupė, kurią sudaro mokiniai. Tai itin efektyvu, nes mokiniai labiau nei pedagogai turi galimybę pastebėti patyčių atvejus tarp mokinių. Vienas iš patyčių prevencijos būdų – maksimalus mokinių užimtumas pertraukų metu: vaikai turi galimybę pasirinkti žaisti įvairius aktyvius bei stalo žaidimus iš itin gausios pasiūlos. Internetinių patyčių prevencija yra sprendžiama bendru mokyklos bendruomenės susitarimu nesinaudoti mobiliuoju telefonu pamokų ir pertraukų metu: visi mokiniai atėję į mokyklą palieka savo mobilųjį telefoną savo daiktų spintelėje. Nustačius patyčių atvejį, yra sudaromas susitarimas tarp konfliktuojančiųjų, susitariama, kokių konkrečių veiksmų imsis mokyklos atstovai, abi konfliktuojančios pusės, jų tėvai. Stažuotės dalyviai turėjo galimybę padiskutuoti su mokyklos mokinių tarybos nariais, pabendrauti su šioje mokykloje besimokančiais mokiniais iš Lietuvos.

Lankantis Noetteroey aukštesniojoje vidurinėje mokykloje stažuotės dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti naują mokyklos edukacinį centrą, kuriame mokiniai praleidžia savo laisvalaikį, mokosi. Mokykloje itin aktyviai veikia mokinių taryba. Jos prezidentė pristatė savo veiklą, pateikė konkrečius pavyzdžius, veiksmus, kuriais užtikrinama patyčių prevenciją tarp mokinių.

Paskutinė lankyta buvo Sem pradinė mokykla. Mokyklos vadovas pristatė mokyklą, skaitė itin informatyvų pranešimą apie mokykloje taikomas patyčių prevencijos priemones, kurių pagrindas – gerų santykių tarp mokyklos bendruomenės narių kūrimas. Mokykloje atliktos apklausos duomenys rodo, jog mokykloje patyčios yra reta problema, o mokiniai mokykloje jaučiasi labai gerai. Pradinukai yra aktyviai įtraukiami į mokyklos klausimų sprendimą, patyčių prevenciją. Stažuotės dalyviams mokyklos erdves aprodė mokyklos mokiniai iš Lietuvos.

Stažuotės dalyviai buvo labai aktyvūs ir uždavė daug klausimų mokyklų vadovams, mokinių tarybos atstovams, taip patvirtindami programos aktualumą ir praktinį pritaikomumą ugdymo įstaigos veikloje. Išklausius visus pranešimus galima teigti, jog visose Norvegijos ugdymo įstaigose didžiausias dėmesys yra skiriamas ne atskiroms prevencinėms programoms, o mokytojų aukštai bendravimo kokybei su mokytojais, mokiniais ir jų tėvais, tarpusavio santykiai grindžiami pasitikėjimu ir pagarba. Organizuojamos įvairios akcijos, renginiai, kuriamos aplinkos, kurių tikslas – glaudesnių mokinių tarpusavio santykių kūrimas, palaikymas. Siekiama, kad visi bendruomenės nariai pažintų vienas kitą ir pagarbiai bendrautų. Būtent šiuos veiksmus kolegos iš Norvegijos įvardino kaip pačias efektyviausias patyčių ir smurto prevencijos priemones.

Švietimo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama mažinti smurtą ir patyčias švietimo įstaigose įsigalios nuo 2017 m. rugsėjo. Šia programa prisidedama prie sklandaus švietimo įstatymo pataisų, patyčių prevencijos programų įgyvendinimo. Norvegijos mokyklų vadovų, pedagogų, mokinių sėkmingus pavyzdžius patyčių ir smurto prevencijos srityje stažuotės dalyviai pritaikys savo įstaigose (programas, jų principus, metodikas), pasidalins įgytomis žiniomis su savo įstaigos pedagoginiais darbuotojais.

 

Kauno pedagogų kvalifikacijos centro metodininkė Ginta Augustauskaitė

 

Kaunas pilnas kultūros

uzugiriu Tradicinis advento koncertas „Už girių girių“

2018-12-14

Šiai datai renginių nėra
Buvęs 1 iš 1 Kitas
Visi renginiai
 • Kontaktų paieška ir struktūra
  Kontaktų paieška ir struktūra
  Savivaldybės darbuotojų kontaktų paieška
 • Paslaugos
  Paslaugos
  Čia rasite savivaldybės teikiamas paslaugas
 • Transportas
  Transportas
  maršrutai, tvarkaraščiai, e. bilietas
 • Asmenų aptarnavimas
  Asmenų aptarnavimas
  Aptarnaujami padaliniai, paraiškų priėmimo informacija
 • Projektiniai pasiūlymai
  Projektiniai pasiūlymai
  Statinių projektų viešinimas
 • Kultūra ir turizmas
  Kultūra ir turizmas
  įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Verslas ir finansai
  Verslas ir finansai
  Lengvatos verslui, leidimai, finansai ir mokesčiai, parduodamas turtas
 • Korupcijos prevencija
  Korupcijos prevencija
  Antikorupcijos komisija, kontaktai
 • Urbanistika
  Urbanistika
  teritorijų planavimas ir statyba, žemės sklypai, reklama
 • Civilinė metrikacija
  Civilinė metrikacija
  Santuokos registracijos apžvalga, informacija jaunavedžiams
 • Švietimas
  Švietimas
  įstaigos, ugdymas, premijos
 • Seniūnijos
  Seniūnijos
  kontaktai, paslaugos, naujienos
 • Socialinė apsauga
  Socialinė apsauga
  paslaugos, parama, būstas
 • Aplinka
  Aplinka
  aplinkos apsauga, švara, dviračių takai, gyvūnai
 • Sveikata
  Sveikata
  įstaigos, slauga, sanitarija, teisės aktai
 • Sportas
  Sportas
  įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Jaunimas
  Jaunimas
  Jaunimo reikalų taryba, projektai, organizacijos
 • Investicijos
  Investicijos
  Investiciniai projektai, strateginiai dokumentai, ES finansuojami projektai
 • Nevyriausybinės organizacijos
  Nevyriausybinės organizacijos
 • Renovacija
  Renovacija
 • Gyvenamasis būstas
  Gyvenamas būstas
 • zalia_ikona_pabegeliai
  Pabėgėlių integracija
 • Civilinė sauga
  Civilinė sauga ir mobilizacija
 • zalia_ikona_paveldas
  Kultūros paveldas
 • Viešoji tvarka
  Viešoji tvarka
 • Teisės paslaugos
  Teisinė pagalba