Siunčiama nuotrauka

Iš Turkijos į Lietuvą – su svarbia misija

Po pamokų į ,,Caritas“ Senamiesčio vaikų dienos centrą atskubėję mokiniai popietes leidžia nenuobodžiai. Spalio mėnesį atvykęs svečias iš tolimosios Turkijos pasirūpina, kad valandos centre neprailgtų, būtų naudingos ir linksmos. Jis – Ilker Dönmez – savanoris fizikos mokytojas iš Stambulo, nusprendęs palikti milijoninį gimtąjį miestą ir artimiausius 9 mėnesius praleisti Kaune.

Gyvenimas Stambule

26-erių Ilker į Lietuvą atvyko pagal nevyriausybinės organizacijos ,,A. C. Patria“ koordinuojamą Europos savanorių tarnybos projektą. Ieškodamas darbo su vaikais, vaikinas aptiko ,,Caritas“ pasiūlymą ir apsisprendė keliauti į Kauną. Prieš kelionę nedaug apie Lietuvą žinojęs savanoris tikėjosi, kad pavyks pasisemti šiaurietiškos kultūros ir pabėgti nuo nuolatinio triukšmo bei sąmyšio, kurio nemaža 15 milijonų gyventojų turinčiame Stambule. ,,Gyvenu mieste, kuriame pilna istorinių paminklų, nuostabių turistinių vietų, tačiau visur taip sausakimša, kad netgi neįmanoma atidžiaujų apžiūrėti – pasakojo jis – Mano namus ir darbą skiria vos keli kilometrai, tačiau kiekvieną rytą šį atstumą dėl spūsčių keliauju valandą laiko ar ilgiau. Atvykęs pastebėjau, kad Kaunas žavi savo ramybe ir patogiu gyvenimu. Žmonės čia niekur neskuba, yra atsipalaidavę draugiški ir paslaugūs.“, – netikėtus privalumus vardino Ilker.

Baigęs universitetą vaikinas dvejus metus dirbo mokytoju – privačioje mokykloje mokė fizikos. Vakarais Ilker keliaudavo į savo universiteto atsinaujinančių energijos šaltinių laboratoriją ir kartu su kolegomis tobulindavo bendrą projektą. ,,Siekiame sukurti ekologišką atsinaujinančios energijos talpyklą. Jeigu Stambule įvyktų žemės drebėjimas, mums reikėtų energijos, švaraus vandens ir kitų reikalingų elementų. Naudojame saulės energijos fotomodulius, renkame lietaus vandenį. Jų pagalba auginame daržoves, taikydami permakultūros principus.“, – darbo svarbą atskleidė savanoris.

Iššūkis – išmokti kalbą

Norėdamas dalyvauti savanorystės projekte ir atvykti į Lietuvą, Ilker susidūrė ne tik su ilgais vizos išdavimo procesais, bet turėjo įveikti ir svarbų iššūkį – išmokti anglų kalbą. Keturis mėnesius skyręs intensyvioms pamokoms vaikinas šiandien jau geba susikalbėti angliškai, jo žodynas yra pakankamai platus. ,,Mane stebina faktas, kad Lietuvoje net paaugliai puikiai kalba angliškai. Turkijoje situacija kitokia – pažįstu tik keletą turkų, kurie šneka šia tarptautine kalba. Kai kurie moka arabiškai, kadangi Turkija yra multikultūrinė šalis, o arabų kultūra ir islamas užima didelę vietą mūsų kultūroje. Vis dėlto, dauguma moka tik gimtąją turkų kalbą.“, –  pripažino jis. Laimei, artima Ilker draugė ilgą laiką gyveno JAV ir sutiko padėti bičiuliui pralaužti ledus. ,,Gyvendamas Lietuvoje taip pat susipažinau su viena moterimi – ji anglų kalbos mokytoja, tačiau labai domisi turkų kalba. Tad susitinkame kiekvieną šeštadienį ir padedame vienas kitam – apie netikėtą pažintį pasakojo Ilker – Šiuo metu nemažai mokausi ir savarankiškai, bent vieną valandą per dieną skiriu kalbos pratimams.“

Vis dėlto, savanoriaujant vaikų dienos centre tarp Ilker ir vaikų reikšmingesnio kalbos barjero neiškyla. Pasak savanorio, susikalbėti padeda vyresni, kalbas mokantys mokiniai bei centro darbuotojai. Savanoris prisipažino nevengiantis kartais pasinaudoti ir ,,Google“ vertėjo paslaugomis. ,,Manau, kad savanorystės pabaigoje neblogai mokėsiu lietuviškai, o vaikai supras turkiškai.“, – juokėsi jis. Dienos centre  vaikinas su mokiniais žaidžia žaidimus, padeda jiems atlikti fizikos ir matematikos namų darbus, kartais pademonstruoja ir vieną kitą fizikinį eksperimentą. Pasak jo, dienos planas priklauso nuo to, kiek mokinių susirenka – kartais savanoris dirba su vos keliais vaikais, tačiau kai kuriomis dienomis jų gali užsukti apie 14–15.

Kultūrų skirtumai

Praleidęs mėnesį Lietuvoje Ilker spėjo susidaryti įspūdį apie šio krašto skirtumus nuo Turkijos. Savanoris pastebėjo, kad Lietuvoje gana paprasta gyventi, žmonės draugiški ir atsipalaidavę, nėra baisu paprašyti pagalbos net ir visiškai nepažįstamo žmogaus. Pasak jo, kitokia situacija egzistuoja Turkijoje: ,,Mūsų kultūra yra itin mišri – skirtingais istoriniais laikotarpiais čia kūrėsi visiškai kitokios civilizacijos, šiuo metu šalyje gyvena ir turkai, ir arabai, ir graikai bei armėnai. Esame pusiau europiečiai, pusiau Vidurinių Rytų gyventojai, tad visi labai skirtingi. Kai gyveni mieste, kuriame tiek daug gyventojų, yra sunku, nes nežinai, kuo gali pasitikėti, kas gali turėti blogų kėslų. Lietuvoje šiuo atžvilgiu daug lengviau.“, – tikino jis.

Anot Ilker, Turkijoje savanorystė nėra labai populiari, nors nemažai vaikino draugų yra savanoriavę gimtinėje ir už jos ribų. Pats Ilker net penkerius metus atliko savanorišką veiklą vasaros stovykloje, skirtoje nepasiturinčių tėvų vaikams. Savanoris tiki, kad laikas, praleistas Kaune, jam padės įgyti dar daugiau patirties ir naujų žinių. ,,Džiaugiuosi galėdamas pagerinti savo užsienio kalbų lygį, išmokti naujų neformalios edukacijos technikų. Grįžęs  atgal į gimtinę norėčiau tęsti studijas ir siekti magistro, svarstau, ar nevertėtų pasirinkti socialinio darbo srities. Tapau mokytoju, nes tikiu, kad mano pareiga – padėti žmonėms, juos ugdyti. Puiku, kad mano misija sugebėjo netgi peržengti valstybių sienas.“,– džiaugėsi jis.

Kaunas pilnas kultūros

Baneris_FB event_1200x675 VELYKŲ MUZIKA

2019-04-28

2019-FBCOVER-kauno-gimtadienis-naudojimui_belink Kauno Gimtadienis 2019

2019-05-17

Šiai datai renginių nėra
Buvęs 1 iš 1 Kitas
Visi renginiai
 • Kontaktų paieška ir struktūra
  Kontaktų paieška ir struktūra
  Savivaldybės darbuotojų kontaktų paieška
 • Paslaugos
  Paslaugos
  Čia rasite savivaldybės teikiamas paslaugas
 • Transportas
  Transportas
  Maršrutai, tvarkaraščiai, e. bilietas
 • Asmenų aptarnavimas
  Asmenų aptarnavimas
  Aptarnaujami padaliniai, paraiškų priėmimo informacija
 • Projektiniai pasiūlymai
  Projektiniai pasiūlymai
  Statinių projektų viešinimas
 • Kultūra ir turizmas
  Kultūra ir turizmas
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Verslas ir finansai
  Verslas ir finansai
  Lengvatos verslui, leidimai, finansai ir mokesčiai, parduodamas turtas
 • Korupcijos prevencija
  Korupcijos prevencija
  Antikorupcijos komisija, kontaktai
 • Urbanistika
  Urbanistika
  Teritorijų planavimas ir statyba, žemės sklypai, reklama
 • Civilinė metrikacija
  Civilinė metrikacija
  Santuokos registracijos apžvalga, informacija jaunavedžiams
 • Švietimas
  Švietimas
  Įstaigos, ugdymas, premijos
 • Seniūnijos
  Seniūnijos
  Kontaktai, paslaugos, naujienos
 • Socialinė apsauga
  Socialinė apsauga
  Paslaugos, parama, būstas
 • Aplinka
  Aplinka
  Aplinkos apsauga, švara, dviračių takai, gyvūnai
 • Sveikata
  Sveikata
  Įstaigos, slauga, sanitarija, teisės aktai
 • Sportas
  Sportas
  Įstaigos, konkursai, stipendijos, renginiai
 • Jaunimas
  Jaunimas
  Jaunimo reikalų taryba, projektai, organizacijos
 • Investicijos
  Investicijos
  Investiciniai projektai, strateginiai dokumentai, ES finansuojami projektai
 • Nevyriausybinės organizacijos
  Nevyriausybinės organizacijos
 • Renovacija
  Renovacija
 • Gyvenamasis būstas
  Gyvenamasis būstas
 • zalia_ikona_pabegeliai
  Pabėgėlių integracija
 • Civilinė sauga
  Civilinė sauga ir mobilizacija
 • zalia_ikona_paveldas
  Kultūros paveldas
 • Viešoji tvarka
  Viešoji tvarka
 • Teisės paslaugos
  Teisinė pagalba